Иран се готви за война
1386 прочита
Докато Съединените щати продължават значително да засилват военното си присъствие в Близкия изток, Иран предприема стъпки, за да демонстрира готовността си за евентуален конфликт, включително чрез укрепване на ядрените си съоръжения и възраждане на ракетните си фабрики.
Ирански и американски преговарящи проведоха непреки разговори в Женева във вторник, които продължиха три часа и половина, но не успяха да доведат до конкретно решение. Иранският преговарящ Абас Арагчи заяви, че е постигнато споразумение относно „водещи принципи“, докато вицепрезидентът на САЩ Джей Д. Ванс заяви, че Иран не разбира „червените линии“, определени от президента Доналд Тръмп.
Сателитните снимки показват, че Иран активно укрепва военните си бази и ядрени съоръжения. През последните месеци бяха ремонтирани ключови ракетни съоръжения, авиобази и фабрики за твърдо гориво, а няколко ядрени съоръжения се покриват с бетон и пръст, за да бъдат защитени от евентуални въздушни удари.
Иран също така засили контрола си върху военната структура, като сформира нов Комитет по отбрана и назначи военни ветерани на важни позиции, докато вътрешните протести бяха брутално потушени.
Междувременно страната проведе военноморски учения и демонстрации на сила, включително затваряне на части от Ормузкия проток и съвместни операции с Русия, изпращайки послание, че евентуална война със Съединените щати би била трудна и скъпоструваща.
Експерти предупреждават, че Иран бързо възстановява своите ракетни и ядрени програми и че конфликтът би бил сложен и високорисков за всички страни.







34
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.